top of page

Warren Buffett folytatja az olaj részvények vásárlását

lakatosistvan

Frissítve: 2023. márc. 17.


A múlt heti bankcsődök ismételten előtérbe helyezték a piaci összeomlástól és a pénzügyi válságoktól való félelmet, de ez nem akadályozta meg Warren Buffettet abban, hogy több száz millió dollár értékben vásároljon részvényeket a héten.


A Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.A, BRK.B) mintegy 467 millió dollárral növelte részesedését az Occidental Petroleumban (NYSE:OXY) az elmúlt három napban, derült ki az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet szerdai bejelentéséből. Buffett befektető cége 7,9 millió részvényt vásárolt az olaj és gázipari vállalatból, így részesedése 208 millió részvényre, azaz 23,1%-ra nőtt.


A Berkshire mintegy 11,1 milliárd dollárt fordított az Occidental részvények vásárlására alig több mint 12 hónap alatt. Buffett befektetése is hozzájárult ahhoz, hogy az energiavállalat részvényárfolyama közel 120%-kal emelkedett a tavalyi évben és ezzel az S&P 500 legjobban teljesítő részvénye lett 2022-ben.


A 92 éves milliárdos öt hónap kihagyás után március elején folytatta az Occidental részvények vásárlását. A részvény a novemberi 77 dolláros csúcsról 26%-ot esett a szerdai záráskor 57 dollárra. A Berkshire pozíciója ezen az áron 11,8 milliárd dollárt ér.


Az Occidental részvény árfolyama csak az elmúlt öt kereskedési napban 9%-ot esett feltehetően a becsődölt bankoknak köszönhetően, ami felerősítette a rendszerkockázat miatti aggodalmakat, hogy más pénzügyi intézményekre is átterjedhet a csődhullám. Buffett többször is azt ajánlotta a befektetőknek, hogy „legyenek mohók, amikor mások félnek". Az Omahai Orákulum úgy tűnik, hogy megfogadta a saját tanácsát.



Vicki Hollub az Occidental Petroleum vezérigazgatója elmondta, hogy a Berkshire vezetője díjazza az Occidental erős amerikai tevékenységét, hogy törleszti az adósságait, osztalékot fizet, és visszavásárolja saját részvényeit. Az orosz-ukrán háború által előidézett energiaárak tavalyi megugrása az Occidental bevételeit és nyereségét is felfújta. 2022-ben az előző évhez képest 721%-al növelte nyereségét 12,4 milliárd dollárra és 41%-al bevételeit 36,6 milliárd dollárra.


A Berkshire 10 milliárd dollárt birtokol az Occidental elsőbbségi részvényeiből, ami 800 millió dollár éves osztalékot generál. Ezen túlmenően 5 milliárd dolláros fix költség mellett további mintegy 84 millió törzsrészvény megvásárlására gyakorolható warrantokkal rendelkezik. A Berkshire az elsőbbségi részvényeket és a warrantokat is az Anadarko Petroleum Occidental általi 2019-es felvásárlásának finanszírozásáért cserébe kapta.


2022. július 11-én a Berkshire kérelmet nyújtott be a Szövetségi Energiaszabályozási Bizottsághoz, hogy másodlagos piaci tranzakciók keretében több részvényt vásároljon az olajtársaságból. A konglomerátum azzal érvelt, hogy a legfeljebb 50%-os részesedés nem sértené a versenyt és nem csökkentené a szabályozói jogkört. Erre meg is kapta az engedélyt Warren Buffett cége, így valószínűsíthető, hogy további OXY részvény vásárlásokat láthatunk tőle az idei évben. Továbbá olyan pletykák is felröppentek már, hogy Buffett az egész cég megvásárlása iránt is érdeklődik .


Nem az Occidental Petroleum a legnagyobb olajipari befektetése a Berkshirenek. Warren Buffett cége több mint 27 milliárd dollár értékű Chevron részvényt vásárolt az elmúlt években. A Berkshire 2022-es jelentéséről írt cikkünkben is említettük, hogy a Chevron Warren Buffett harmadik legnagyobb részvény pozíciója.


A koronavírus megjelenése óta Warren Buffett cége egyre több készpénzt halmoz fel és ritkán látunk tőle jelentősebb részvényvásárlásokat. Megfigyelhető, hogy 2020-óta egyre óvatosabb a piacokkal kapcsolatban és az energia szektor az egyik kedvence. Ezt bizonyítják a több tízmilliárd dolláros befektetései a CVX és OXY részvényekben.



Olajpiac


Az olajárak több mint egy éve a legalacsonyabb szintre zuhantak, mivel a bankszektor válságai megrendítették a pénzügyi piacokat és félelmet keltettek a befektetőkben. Ez jó lehetőséget ad azoknak, akik Warren Buffetthez hasonlóan olaj részvényeket vásárolnának.


A Brent nyersolaj ezen a héten több mint 10%-ot esett és 2021 decembere óta a legalacsonyabb szinten kereskedik. A West Texas Intermediate (WTI), az amerikai olaj hordónkénti ára 70 dollár alá esett, a legalacsonyabb pontja 66 dollár alatt volt ugyanezen időszakban.



Az eladási hullám megmutatta, hogy az amerikai Silicon Valley Bank múlt heti összeomlása után az olajpiacokat a bankok egészsége miatti aggodalmak húzták le. Az európai és az amerikai bankpapírok erős eladási nyomás alá kerültek.


Az árukereskedők aggódtak amiatt, hogy a pénzügyi piacokon bekövetkező nyugtalanság eléri a reálgazdaságot is, csökkentve a fogyasztói kiadásokat és az olajkeresletet.


Azonban érkeztek pozitív hírek is az olajpiacokkal kapcsolatban amik segíthetik az olajárak emelkedését. A szaúdi állami média arról számolt be, hogy Abdulaziz bin Salman szaúdi energiaügyi miniszter és Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes találkozott a szaúdi fővárosban, hogy megvitassák az OPEC+ piaci egyensúly fenntartására tett erőfeszítéseit. Olyan pletykák is napvilágot láttak, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország mellett az Egyesült Államok is segíteni fogja az olajszektort azzal, hogy visszatölti az ország stratégiai olajkészleteit.


 
 
 

Comments


MBH_Befektetesi_Bank_Portrait (3).png

Alpha One Group Kft.

MBH Befektetési Bank Zrt. függő ügynöke

LogoTransparent.png
bottom of page