top of page
lakatosistvan

A legnagyobb bankcsőd 2008 óta - Silicon Valley Bank

Frissítve: 2023. márc. 13.



Mit kell tudni a Silicon Valley Bank-ról?


A Silicon Valley Bank (SVB) a 16. legnagyobb pénzintézet az Egyesült Államok-ban és a legnagyobb a Szilícium-völgyben. A bank 1983-ban alakult, székhelye Santa Clarában, Kaliforniában található. Az SVB fő tevékenysége vállalati banki szolgáltatások nyújtása, amelyek magukban foglalják a kereskedelmi banki szolgáltatásokat, a hitelnyújtást, a betéti szolgáltatásokat, a likviditáskezelést és a kockázatkezelést. Az SVB szolgáltatásai számos különböző méretű és típusú vállalkozásnak szólnak, beleértve a kezdő vállalkozásokat, a közepes méretű vállalkozásokat és a nagyvállalatokat is.


Az SVB nemzetközi bank és szolgáltatásai elérhetőek az Egyesült Államokban, Kínában, az Egyesült Királyságban, Írországban, Németországban, Kanadában és Indiában is.

Az SVB emellett számos területen támogatja az innovációt és a különböző iparágak fejlődését például mentorálással, üzleti tanácsadással, befektetéssel, oktatással és közösségi programokkal.




Silicon Valley Bank Ügyfelei


A bank ügyfelei elsősorban vállalkozások és gazdag magánszemélyek voltak. Az SVB főbb ügyfelei közé tartoznak technológiai és egészségügyi iparágakban tevékenykedő cégek, többek között informatikai és internetes vállalkozások, egészségügyi szolgáltatók, biotechnológiai vállalkozások, zöld energia és megújuló energiával foglalkozó vállalkozások, kockázati tőkealapok és magántőke-társaságok.


2015-ben a bank azzal büszkélkedett, hogy az összes amerikai startup 65%-a az ügyfélkörébe tartozott. Az SVB szolgáltatásainak kínálata 10 éve még szindikált hiteleket és devizakezelést is tartalmazott. Abban az időben az SVB volt az egyetlen amerikai pénzintézet, ami virtuális valuta startupokkal is dolgozott közösen.


Az Egyesült Királyságban is népszerű volt a startupok körében. Ezt alátámasztja az a 210 angliai startup is akik szombaton nyílt levélben kértek segítséget Jeremy Hunt pénzügyminisztertől. A segítséget kérő angol startupok összesen több mint 10,000 embert foglalkoztatnak és összesen több mint 3,5 milliárd font értékben gyűjtöttek kockázati finanszírozást


Befolyásos volt az indiai startupok körében is, mivel egyedülálló módon hajlandóak voltak olyan vállalatokat kiszolgálni, amelyek alapítói nem rendelkeztek társadalombiztosítási számmal.


2022. december 31-én hitelportfóliójának 56%-a kockázati tőketársaságoknak és magántőke-társaságoknak nyújtott kölcsön volt, amelyek fedezete korlátolt felelősségű társaságokba való befektetésre szolgált. Hiteleinek 14%-a jelzáloghitel volt nagy vagyonú magánszemélyeknek, 24%-át pedig technológiai és egészségügyi cégeknek nyújtotta. Az összes hitel 9%-át a korai és növekedési szakaszban lévő startup cégeknek szolgáltatta.




Mi okozta a bank összeomlását?


A COVID-19 világjárványhoz kapcsolódó technológiai fellendülés idején az SVB betétállománya a 2020. márciusi 62 milliárd dollárról 2021 márciusára 124 milliárd dollárra nőtt. Az SVB a betétei nagy részét hosszú lejáratú kötvényekbe fektette.


Az infláció megugrására reagálva az amerikai jegybank (Federal Reserve) 2022-ben elkezdte emelni a kamatokat. A kötvénypiacok alapszabálya, hogy az emelkedő kamatlábak csökkentik a kötvényárakat. Mivel az újabb kötvények egyre magasabb kamatot fizetnek, ezért a régebbi alacsonyabb kamattal kibocsátott kötvény értéktelenebbé válik és névértékéhez képest diszkonton kereskedik.


Az emelkedő kamatok csökkentették az SVB kötvényportfóliójának jelenlegi piaci értékét. A Bloomberg News szerint az SVB-nek "2022 végén 15 milliárd dollárt meghaladó vesztesége volt a hosszú lejáratú értékpapírjain"


Az emelkedő kamatlábak szintén megnehezítették a tech startupok működését ugyanis a magas kamatkörnyezetben sokkal nehezebben tudnak tőkét bevonni. A startupok jelentős része veszteséges és a kiadásaikat illetve a növekedést, terjeszkedést kockázati tőkéből finanszírozzák. Mivel az előző évekhez képest kevesebb pénz áramlik a startupokba ezért a folyó kiadások fedezésére betéteket vontak ki az SVB-ből, csökkentve ezzel a bank likviditását. A szükséges készpénz előteremtése érdekében a bank eladta kötvényportfóliójának egy részét 1,8 milliárd USD veszteséggel.




Az összeomlás hete


Az összeomlás előtti héten a Moody's Investors Service állítólag arról tájékoztatta az SVB Financial-t, a bank holdingtársaságát, hogy hitelbesorolásának potenciális leminősítésével kell szembenéznie a nem realizált veszteségei miatt.


2023. március 8-án az SVB bejelentette, hogy 21 milliárd dollár értékben értékesítette befektetéseit, 15 milliárd dollár kölcsönt vett fel, és sürgősen részvény kibocsátást fog végrehajtani, hogy 2,25 milliárd dollár forráshoz jusson. A bank lépései ellenére a Moody's március 8-án leminősítette az SVB-t. Erre a hírre válaszul az SVB Financial részvényei több mint 62%-ot zuhantak. Ezenkívül több kockázati tőketársaság befektetői köztük Peter Thiel (Founders Fund) is arra ösztönözték a startupokat, hogy vonják ki betéteiket a bankból.


Március 9-én az ügyfelek 42 milliárd dollárt vontak ki, így a bank mintegy 958 millió dolláros negatív készpénzegyenleggel rendelkezett.


Erre válaszul a társaság részvényeinek értéke 66%-ot esett a piac előtti kereskedésben március 10-én a kereskedés leállítása előtt.




Felszámolási eljárás


Március 10-én reggel a Federal Reserve és a Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) ügynökei megérkeztek az SVB irodáiba, hogy felmérjék a társaság pénzügyi helyzetét. Néhány órával később a California Department of Financial Protection and Innovation (DFPI) rendeletet adott ki az SVB birtokbavételéről, a nem megfelelő likviditásra és fizetésképtelenségre hivatkozva és az FDIC-t nevezte ki csődgondnoknak.


Az FDIC válaszul létrehozta a Santa Clara-i Betétbiztosítási Nemzeti Bankot, amely a megbukott intézmény helyett működik és hétfőtől (március 13.) megkönnyíti a biztosított betétekhez való hozzáférést. Az SVB csődje a 2008-as pénzügyi válság óta a bankok közül a legnagyobb volt és a második legnagyobb az Egyesült Államok történetében. Az SVB december végén nagyjából 209 milliárd dollárnyi eszközzel és 175,4 milliárd dollárnyi betéttel rendelkezett.


Az Egyesült Államokon kívül a Bank of England nyilatkozatot adott ki, miszerint bírósági végzést kért a bank egyesült királyságbeli leányvállalata banki fizetésképtelenségi eljárás alá vonására. Kínában a Shanghai Pudong Development Bank közleményt adott ki, miszerint az SVB-vel közös tevékenységét nem érintette az amerikai leányvállalat összeomlása.




Következmények


Az SVB összeomlása nagy feldordulást okozott néhány startup és technológiai vállalkozásnál, különösen a kriptovalutákkal kapcsolatos cégeknél. Az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) beadványában a Roku streaming médiavállalat felfedte, hogy a vállalat készpénztartalékának mintegy negyede (487 millió USD) az SVB-nél volt. Az összeomlás által érintett további vállalatok közé tartozik a Roblox videojáték-fejlesztő és a Vimeo videótárhely cég is. Rengeteg startup nem jutott időben a pénzéhez, aminek eredményeként a vállalatok kölcsönt vettek fel a munkabérek és a működésük finanszírozására. A Circle, az USD Coin (USDC) kibocsátója megerősítette, hogy az SVB egyike annak a hat banki partnernek, amellyel a vállalat USDC-re vonatkozó készpénztartalékait kezeli. A Vox Media médiavállalat szintén bejelentette, hogy jelentős mennyiségű készpénze volt a bankban. A kaliforniai borászatokat is érintette az SVB összeomlása, mivel ő volt a kaliforniai pincészetek vezető bankja.


Az összeomlás nyomán aggodalmak merültek fel más bankok stabilitásával kapcsolatban is. A First Republic Bank (NYSE: FRC) és a Western Alliance Bancorporation (NYSE: WAL) részvényei az SVB csődjének bejelentésére nagyot zuhantak. Ezenkívül az amerikai bankok részvényeinek értéke összesen 100 milliárd dollárral esett két nap alatt, az európai bankok pedig 50 milliárd dollárt veszítettek értékükből. Ennek ellenére a banki szakértők úgy vélik, hogy más bankok stabilak maradnak, mivel az SVB csődje annak volt az eredménye, hogy túlzottan specializálódott a gazdaság egy kockázatos szektorának banki ellátására.


A technológiai és bank szektor mellett a kriptovaluták szenvedték meg az SVB csődjét.

A Circle Internet Financial USDC-stablecoin-ja nagymértékben levált a garantált 1 dolláros áráról, ami egy rendkívül aggasztó fejlemény egy olyan eszköznél aminek a lényege, hogy biztosítja a befektetők számára, hogy biztonságban tarthatják benne pénzüket fix árfolyamon. Az USDC/USDT pár (amely a Circle érmét követi a Tether által kibocsátott nagyobb érmével szemben) egészen 0,89 dollárig süllyedt a Kraken tőzsdén szombaton, sokkal alacsonyabbra mint az FTX kriptotőzsde összeomlását követő piaci stressz közepette. A pénzügyi szolgáltató cég péntek késő este megerősítette, hogy a világ második legnagyobb stable coint fedező tartalékból mintegy 3,3 milliárd dollár az SVB-nél volt lekötve.



Kártalanítás


Az FDIC közleménye szerint a biztosított betétesek legkésőbb hétfő reggel férhetnek hozzá betéteikhez. Ekkor nyitnak ki újra az SVB kirendeltségei is a szabályozó felügyelete alatt.

Az FDIC standard biztosítási fedezete legfeljebb 250 000 dollár lehet betétesenként minden számlatulajdonosi kategóriában.


A Reuters arról számolt be, hogy a felszámolás alatt álló betétek mintegy 89%-a nem volt biztosítva, azonban a Moody's Investor Service március 10-i jelentése szerint 80% és 90% közötti megtérülési rátára számít a nem biztosított betétek esetében is.





37 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page