A hétvégi cikkünkben összefoglaltuk a Silicon Valley Bank (SVB) csődjét, ami a legnagyobb bankcsőd volt 2008 óta. Az SVB és a Signature Bank csődje után a világ összes befektetője a bankszektort figyeli, ugyanis több szereplő is gyenge lábakon áll.
Amerikai bankszektor
Ha egy indokot kell kiemelni az SVB csődjére, akkor az a hosszú távú kötvényportfólión elért nagymértékű nem realizált veszteség. Ez a probléma azonban nem csak az SVB-t érinti. Az amerikai betétbiztosító (FDIC) jelentése alapján 2022 végén az amerikai bankoknak több mint 620 milliárd dollár nem realizált veszteségük volt befektetéseiken, ami feltehetően azóta tovább növekedhetett.
A másik összetevője az SVB csődjének a befektetők pénzének gyors kiáramlása volt. Ebből a szempontból két részre lehet szedni az amerikai bankokat. Egyértelműen látszik az adatokból, hogy a kis regionális bankokban egyre kevésbé bíznak az emberek és pénzüket inkább a jó nevű nagy bankokba transzferálják. Az elmúlt évtized legnagyobb bankok közti pénzmozgása történik a héten.
Többek között a JPMorgan, a Citi és a Bank of America is óriási pénz beáramlást tapasztalt az elmúlt napokban. Több nagy bank is áthelyezte alkalmazottait a számlanyitásokhoz kapcsolódó munkakörökbe és a vállalati ügyfeleknek 1-2 hétről 1 napra lerövidítették a számlanyitási folyamat hosszát.
A regionális bankok viszont nagymértékű pénz kiáramlást tapasztaltak. Ennek hatására jelentős esést szenvedtek több kisebb amerikai bank részvényei az elmúlt 1 hétben, köztük legtöbbet a San Franciscó-i székhelyű First Republic (NYSE: FRC) és a phoenixi székhelyű Western Alliance Bancorporation (NYSE: WAL) részvényei zuhantak, előbbi több mint 70%-ot utóbbi pedig több mint 50%-ot veszített értékéből.
iShares amerikai regionális bank ETF chart-ja
A betéteseknek nem kell túlzottan aggódniuk, ugyanis az amerikai jegybank és Joe Biden elnök is kijelentette, hogy mindent megtesznek a betétesek védelme érdekében. Az SVB és a Signature Bank betétesei is mind visszakapják pénzüket, még azok is akik a 250 ezer dolláros biztosítási limit felett tartottak pénzt a bankoknál. A jegybank több azonnali intézkedést is hozott ami javítja a bankszektor likviditását, ezáltal remélhetőleg nem lesz újabb bankcsőd Amerikában. Ha viszont mégis nehéz helyzetbe kerül egy bank, akkor láthatjuk, hogy a kormány és a jegybank is egyértelműen a betéteseket akarja elsődlegesen kárpótolni. A részvényesek, illetve kötvény birtokosok a befektetett pénzüket elbukhatják.
Credit Suisse
Az 1856-ban alapított Credit Suisse Svájc második legnagyobb bankja és globálisan is jelentős szerepet játszik a bankszektorban, ugyanis jelen van a világ összes pénzügyi központjában New Yorktól Tokióig.
Az elmúlt pár évben is inkább negatív híreket olvashattunk a Credit Suisse-szel kapcsolatban, azonban a héten a cég jövője is kérdésessé vált. A Credit Suisse részvényei márciusban 35%-ot zuhantak, az elmúlt 1 évben pedig közel 75%-ot estek.
2020 elején felmondott Tidjane Thiam vezérigazgató a kémbotránya miatt (azzal vádolták, hogy több alkalmazottat is kémekkel figyeltetett). 2021 elején két botrányba is belekeveredett a bank, ami nemcsak reputációs, hanem óriási pénzügyi veszteségekkel is járt. A csődbe ment Greensill nevű pénzügyi cégnél a Credit Suisse-nek nagyjából 10 milliárd dollárja ragadt bent, majd röviddel ezután az Archegos Capital befektetési alap csődje miatt 5.5 milliárd dollár veszteség érte a bankot. 2022-ben egy belső vizsgálatot követően le kellett mondania a bank elnökének Antonio Horta-Osorionak, akit Axel Lehmann váltott és ugyanebben az évben érkezett Ulrich Koerner új vezérigazgató is. 2023 elején bejelentette a bank, hogy 2008 óta a legnagyobb éves veszteségét könyvelte el 2022-ben, -3.3 milliárd svájci frankot. Előző héten az Egyesült Államok Értékpapír és Tőzsdefelügyelete (SEC) kérdéseket tett fel a bank korábbi, 2019-es és 2020-as pénzügyi kimutatásaival kapcsolatban és emiatt a bank éves jelentése is késett.
A Silicon Valley Bank pénteki csődje után az egész világ a Credit Suisse-re figyel, ami tovább rontja a kilátásokat, ugyanis a negatív hírek hatására rengetegen veszik ki a pénzüket az amúgy is gyenge pénzügyi helyzetben lévő bankból. A 2022-es éves jelentésből kiderült, hogy csak az utolsó negyedévben több mint 120 milliárd dollár ügyfélpénz áramlott ki a bankból. Kedden a bank megerősítette, hogy továbbra sem fordult meg a helyzet és idén is kifele áramlott a pénz a Credit Suisse-ből. Ralph Hamers, a legnagyobb svájci bank vezérigazgatója szerdán azt mondta, hogy a UBS profitált az elmúlt hét piaci zavaraiból és pénzbeáramlást tapasztalt ami főként a Credit Suisse ügyfeleitől származott.
Március 15-én a svájci bank részvényei új történelmi mélypontra estek az amerikai és a svájci tőzsdén egyaránt, miután a Credit Suisse legnagyobb tulajdonosa a Szaúdi Nemzeti Bank bejelentette, hogy nem fog több tőkét adni a bajba jutott pénzügyi intézmények. A Szaúdiak 2022 végén több mint 1.5 milliárd dollárért vásároltak Credit Suisse részvényeket és összesen 9.9% tulajdonosai a banknak. Emiatt sokan azt várták, hogy ismét kisegíthetik a bankot.
A Credit Suisse által kibocsátott kötvényekhez kötött hitel-nemteljesítési csereügyletek (CDS) 2008-nál is magasabb rekord szintre emelkedtek szerdán, ami azt jelzi, hogy egyre több kereskedő gondolja úgy, hogy a svájci bank nem fogja tudni teljesíteni adósságait. A Credit Suisse adósságára vonatkozó ötéves hitel-nemteljesítési csereügyletek 574 bázispontra nőttek az S&P Global Market Intelligence adatai alapján, viszonyításképpen azt árazzák a befektetők, hogy 19-szer nagyobb esély van a Credit Suisse csődjére mint a szintén svájci versenytárs UBS-ére. Ez remélhetőleg nem fog bekövetkezni ugyanis a világ legnagyobb bankcsődje lenne mivel a Credit Suisse sokkal nagyobb és világszerte jelentősebb bank, mint az SVB vagy a Signature.
Összességében mindenképpen érdemes óvatosnak lenni, ugyanis a bankszektor több szereplője is rossz helyzetben van világszerte. A bankok részvényeit nem ajánlanánk befektetésre, csak spekulációra, ugyanis a volatilitás óriási és a következő hetekben a hírek fogják a bankrészvényeket mozgatni. A jegybankok globálisan mindent megtesznek a bankrendszer segítése érdekében, úgyhogy egy következő bankcsőd remélhetőleg elkerülhető lesz.
Comments